V začetku maja smo uspešno zaključili prvi sklop petih srečanj podporne skupine za svojce.

Svojci bolnikov s krvnimi raki so neprecenljiv vir podpore, moči in energije za svoje bližnje. Ob velikem bremenu bolezni pa tudi svojci pogosto doživljajo velike stiske in skrbi, ki mnogokrat ostanejo skrite in neizražene, saj svojih bližnjih ne želijo dodatno obremenjevati. Zato smo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo želeli ustvariti program, ki je namenjen samo svojcem. Vsem, ki svojim bližnjim, bolnikom s krvnimi raki, stojijo ob strani, želimo v sklopu naših aktivnosti ponuditi priložnost za informiranje, opolnomočenje in podporo, ob enem pa tudi možnost izmenjave izkušenj in koristnih informacij ter nasvetov drugih svojcev bolnikov s krvnimi boleznimi.
V začetku maja smo uspešno zaključili prvi sklop petih srečanj podporne skupine za svojce. Program je oblikovala in vodila specialistka klinične psihologije Nina Erjavec Merklin, mag. psihologije, ki na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana spremlja bolnike in njihove svojce. Pripravila je niz petih delavnic, ki so prek spletne aplikacije Zoom potekale v vsebinsko povezanem zaporedju. Med srečanji smo se posvetili naslednjim temam:
- Kaj prinese bolezen bližnjega,
- Pomoč pri vzpostavljanju realnega pogleda na bolezen bližnjega,
- Soočanje s situacijo in njeno sprejemanje,
- Skrb zase ter
- Komunikacija s svojcem in zdravstvenimi delavci.
Vsaka delavnica je združevala kratko strokovno predavanje in prostor za interaktiven pogovor ter izmenjavo izkušenj. Temeljile so na principih kognitivno-vedenjske terapije, udeleženci pa so pridobili številne konkretne in uporabne strategije in nasvete za spoprijemanje z boleznijo bližnjega in za krepitev lastne moči, zdravja in dobrega počutja.
Srečanja niso bila dragocena le zaradi strokovnih informacij in podpore, temveč tudi zaradi priložnosti za iskreno deljenje izkušenj in občutka, da svojci v svojih stiskah niso sami. Znotraj skupine je ob srečanjih dozorela tudi odlična pobuda – udeleženci so namreč predlagali, da bi v združenju pripravili povzetke srečanj ali knjižico za svojce, ki se prvič znajdejo v tej vlogi. Pobudo smo v Združenju L&L skupaj s klinično psihologinjo Nino Erjavec Merklin z navdušenjem sprejeli in že začeli z oblikovanjem knjižice za psihološko podporo vsem, ki skupaj s svojim bližnjim stopajo na to pot.
Ob zaključku se iskreno zahvaljujemo vsem udeležencem prvega sklopa srečanj za njihovo odprtost in zaupanje. Ob koncu naj z vami podelimo še nekaj misli udeležencev prvega sklopa srečanj:


Veseli smo za tako uspešen prvi sklop srečanj, ki je še enkrat potrdil, kako nujna in dragocena je podpora svojcem bolnikov z rakom. Z veseljem napovedujemo, da bomo s srečanji nadaljevali tudi jeseni. Prvi sklop se bo tako še enkrat ponovil, skozi čas pa ga bomo tudi nadgradili z novimi vsebinami. Tudi prihodnja srečanja bodo svojcem omogočila nova znanja in odprt prostor za pogovor, povezovanje in krepitev moči.
Seveda pa naša podpora svojcem bolnikov s krvnimi raki poteka na različne načine skozi vse leto. Če imate vprašanja, se soočate s stisko ali potrebujete nasvet, nam lahko pišete po elektronski pošti na info@limfom-levkemija.org – z veseljem vam bomo pomagali poiskati odgovore in nudili podporo. Na naši spletni strani so na voljo številne strokovne publikacije, video vsebine, podkasti in druga uporabna gradiva. Prek platforme www.posvetuj.se se lahko prijavite na brezplačen individualni posvet s klinično psihologinjo, klinično dietetičarko ali specialistko internistične onkologije. Pomagale vam bodo pri vprašanjih glede prehrane, soočanja z boleznijo, stranskih učinkov zdravljenja ter drugih oblik podpore za boljšo kakovost življenja. Svojcem bolnikov smo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo za nasvet in podporo na voljo tudi po telefonu na 040 240 950.